Hes Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

Hes kodu Uygulaması;

Hes kodu nedir?
HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linkinden de alabileceğiniz  yurt içi uçuşlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

Hes kodu ne işe yarar?
Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

Hes kodu hakkında bilinmesi gerekenler;
HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda zorunluluktur.
HES kodunuz tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye kalkışlı yurt dışı uçuşlarda geçerlidir.
HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve misafirlerimize uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.
HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.


Covid-19 sebebi ile el bagajı uygulaması;
Uçak içinde hareketliliği azaltmak ve sosyal mesafenin korunması için kabin içine yolcu beraberinde kabin bagajı kabulü uygulaması askıya alınmış olup, Kabin içerisine sadece Kişisel eşya kabulü (kamera,tablet,el çantası,şemsiye,puset)uygulaması yapılacaktır.

Malife Turizm
Bize Whatsapp'dan Yazın